چهارشنبه 30 خرداد 1403
دومین همایش رؤسای شعب استانها
چاپ
همایش یک روزه آموزشی و توجیهی رؤسای شعب کانون بازنشستگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و مسئولین کارگروه های فرهنگی و مدیران دفاتر نمایندگی شرکت همت گستران افق مهر در استانها ، در تاریخ 1390/9/20 در محل سالن اجتماعات شهید رسول زاده تهران برگزار شد.

 در این همایش که با هدف ایجاد هماهنگی هر چه بیشتر کانون و نمایندگی شرکت افق مهر در استانها و توجیه و آموزش طرح نظارت بر مؤسسات آموزشی طرف قرارداد بنیاد برگزار گردید، دکتر مؤمنین معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد، پاک سرشت مدیر کل آموزش عمومی، قلم نویس رئیس هیات مدیره کانون و مؤمنی رئیس کارگروه فرهنگی و آموزشی و گردشگری کانون و سایر مسئولین سخنانی را درخصوص اهداف طرح و چگونگی برنامه های نظارتی آن بیان داشتند. همایش با برنامۀ پرسش و پاسخ جهت رفع ابهامات طرح، خاتمه یافت.

 
دکتر مؤمنین معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد نخستین سخنران همایش با اشاره به روایات و احادیث در خصوص وقایع عاشورا ضمن توصیه به تقوا، تأکید کرد اگر ما بخواهیم در کارمان موفق بشویم، بایستی چند شرط را رعایت کنیم. یکی مؤانست با قرآن، دوم مراعات حدود الهی، سوم برنامه ریزی، چهارم نظارت مستمر. وی درمورد چگونگی نظارت گفت: برنامه ریزی و نظارت بر ایجاد فضایی که فرزندان شاهد و ایثارگر ما به راحتی و با دقت کامل در مسیر درس خواندن و مسیر تقویت ارزشهای دینی تلاش کنند، حائز اهمیت است.  نظارت ما باید پدرانه باشد. بعد از نظارت، ارزیابی و استفاده از نتایج ارزیابی مورد تأکید است. 

آقای پاک سرشت مدیر کل آموزش عمومی بنیاد خطاب به بازنشستگان بنیاد اعلام نمود: شما تجارب ذیقیمتی دارید، لذا این تجارب را بایستی در خدمت فرزندان شاهد و ایثارگر بکارگرفت. در جهت تقویت بنیه علمی و آموزشی فرزندان شاهد و ایثارگر، با مؤسسات آموزشی خصوصی قرارداد هایی منعقد شده است و در چارچوب تفاهم نامه منعقده با کانون بازنشستگان بنیاد، بایستی عوامل اجرایی کانون بر عملکرد مؤسسات آموزشی نظارت داشته باشند.  وی تاکید کرد: بازنشستگان ظرفیت خوبی برای بنیاد هستند که بایستی مدیریت شود. از شماها که اکثراً در کارهای فرهنگی و آموزشی بودید می خواهیم که از باب علقه ای که به بحث فرزندان شاهد و ایثارگر داریم با نظارت صحیح حق آنها را استیفاء کنیم. مؤسسات آموزشی باید وظایف خود را به نحو احسن دنبال کنند ولی شما به عنوان افراد صاحب تجربه و کسانیکه حرف شما در استانها و در مناطق مؤثر است پیگیری کنید و ورود پیدا کنید و از افت آموزشی و تربیتی فرزندان جلوگیری کنید. انشاء الله با کمک شما سال آینده به سمت و سویی برویم که از مؤسسات آموزشی بهتر استفاده کنیم. پاک سرشت در پایان گفت: پیشنهاد خواهم داد که آن دسته از بازنشستگان بنیاد که در حوزه فرهنگی و آموزشی بنیاد فعالیت داشته اند در استانها و شهرستانها به عضویت افتخاری ستاد اجرایی طرح شاهد در آیند.

 آقای مؤمنی رئیس کارگروه فرهنگی آموزشی و گردشگری کانون ضمن تشریح فعالیتهای کارگروه گفت:

 کارگروه فرهنگی یکی از هفت کارگروه تخصصی کانون است که شکل گرفته،  این کارگروه در واقع اتاق فکر مناسبی است که در مرکز می تواند با آینده نگری میدان کار را توسعه ببخشد. وی افزود: مصمم هستیم فعالیتهای فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و سیاحتی و گردشگری با تأمین زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری در قالب تشکیل شرکت تعاونی خدمات آموزشی، فرهنگی و گردشگری سازماندهی کنیم.

آقای حمید رضا میری عضو افتخاری کانون و عضو کارگروه فرهنگی با ارایه توضیحات کامل در خصوص شیوه نامه اجرایی طرح نظارت بر تقویت بنیه علمی فرزندان شاهد و ایثارگران گفت: امسال بنیاد برای 9000 نفر از جامعه هدف و سال آینده برای 86000  نفر دانش آموز تحت پوشش، یارانه آموزشی پرداخت می نماید، لذا لازم است عوامل اجرایی بر اجرای این طرح نظارت دقیق اعمال نمایند، مؤسسات آموزشی که توسط بنیاد انتخاب شده اند شامل مؤسسه آموزشی رزمندگان اسلام، مؤسسه آموزشی مبتکران، مؤسسه آموزشی قلم چی و مؤسسه آموزشی گنجینه یاد می باشند.

وی چشم انداز و هدف شیوه نامه نظارت را در این طرح به شرح ذیل عنوان کرد:

  1. هدفمند کردن اعتبارات کمک هزینه آموزشی به منظور تقویت بنیه علمی دانش آموزان پیش دانشگاهی و کنکور
  2. فراگیر کردن فرصت های آموزشی
  3. خود آگاهی و خود ارزیابی افراد بهره مند از تقویت بنیه علمی سراسر کشور
  4. بستر سازی برای ورود دانش آموزان به المپیاد های علمی و دانشگاه های معتبر دولتی
  5. شناسایی و حمایت از دانش آموزان برتر و استعدادهای درخشان
در این همایش همچنین آقای کرمی رییس هیأت مدیره، آقای درخشان عضو هیأت مدیره و مدیر مالی و آقای باقرزاده مدیرعامل شرکت همت گستران افق مهر نسبت به تشریح اهداف و مسئولیتهای دفاتر نمایندگی شرکت افق مهر در استانها اقدام نمودند.
 
در ادامه همایش رئوسای هیأت مدیره کانون استانها و مسئولین کارگروه فرهنگی کانون استانها و مدیران دفاتر نمایندگی شرکت افق مهر در استانها به بیان نظرات و تجارب خود پرداخته و در پایان همایش، مسئولین فرهنگی ستاد و کارگروه فرهنگی کانون و نمایندگان مؤسسات آموزشی مبتکران،  قلم چی و  گنجینه یاد به پرسش های نمایندگان استانها پاسخ دادند.